tumblr_myddq0wNDK1t3yt66o1_1387987129_cover

    Cuma Adlı Adamlar programının aralık ayı bölümlerinin birinde ilk defa dinlediğim Terrible Angels şarkısı ziyadesiyle ilgimi çekti ve grup nedir ne değildir diye araştırma telaşına giriştim.

     Psychedelic -Folk- denebilecek türde müzik yapan bu kardeşler 2003 yılında başlamışlar serüvenlerine. Derler ki uzun yıllar ayrı yaşamış kız kardeşler bir araya gelme ve müzik yapma kararı alırlar. (Amerika-Fransa) Kutu gibi bir evde sekiz ay boyunca aralıksız kayıtlar yapmışlar. Mısır patlatma sesine kadar ürettiği müzikleri kaydeden grubu bir plak şirketi kabul eder ve La Masion De Mon Rêve albümü ortaya çıkar. Tabii müziklerini bir kalıba sokmak zor. Denemekten çekinmeyen, tam aksine zevk alan bir grupla karşı karşıya olduğumuz için kesin konuşmamak zorunluluğu hasıl oluyor.

    Hep aynı şeyleri yapmayan, üreten, yaşlandıkça olgunlaşan müzisyenleri dinliyorum genel olarak. Bu yeni ve geç keşfimde ilk albümlerine çok fazla takıldığım grubun diğer albümlerini de birer kere anca dinledim herhalde. Kesinlikle kendini tekrar eden bir müzikleri yok ve olgunlaşmaya, en azından değişmeye, evrilmeye devam ediyorlar ve talih izin verirse bu serüvenlerine devam edecekler.

    Aslında bende bir çok anıyı ve geçmişimi canlandıran bu grup hakkında çok uzun yazmak istiyorum. Tanıştığım etkileyici insanlardan birinin tercih ettiği Psychedelic müziği sınırlı bazı gruplarla takip ediyordum. Keşke biraz daha uğraşsaymışım diyorum şimdi. Belki Bianca “Coco” and Sierra “Rosie” Casady kardeşleri daha evvel keşfeder ve onlarsız geçen mazim için üzülmezdim.

    Genel olarak melankolik ama insanı üzmeyen, sıkmayan; tam aksine nefes aldıran bir müzikleri var bu albümde. Üzerinde çok uğraşıldığı belli oluyor. Sanıyorum her ikisi de şarkı söylüyor ve bu sayede her şarkı bir sürprize dönüşüyor. Bunları dinlerken kimi zaman Portishead, kimi zaman Koop, bazen Regina Spektor kimi zaman da çok alakasız sanatçılar geliyor aklıma. (yazarın müzik kültürü burada bittiği için çaktırmıyor) Hülasa, hem bilindik hem de eşsiz, özel bir tarzları var. Günün her saati dinleniyor, her seferinde sıkmadan, yormadan, bazen omzunda bir el, bazen dertleşen bir arkadaş, bazen haylaz bir kedi gibi sana eşlik ediyor. Aynı şarkılarını defalarca sıkılmadan dinleyebilirsiniz.

    Konserlerine ise methiyeler diziliyor. Ara sıra ülkemize de gelirmiş bu kızlar. Görünce gitmek lazım artık. Çok uzattım, güzel grup. Dinleyin, dinlettirin.

    Müzikle kalın efendim.

Reklamlar