1781033

  Kerem Görsev‘i bilmeyen yoktur sanırım. Sadece bir müzik dinleyicisi olmayı bırakıp bir şeyler yazmaya karar verdiğimden bu yana müzik duayenlerinden birini takip etmem garip olmasa gerek. Kerem beyin Kerem Görsev ile Caz adlı bir poscastı da var ve her cuma -idi yanlış hatırlamıyorsam- yeni bir kayıt yayınlıyor. Az konuşan ve fakat konuştuğunda çalacağı şarkı, sanatçı ve türle ilgili de yeterince bilgi vermeyi ihtmal etmeyen Kerem bey bir müzik severin yakinen takip etmesi gereken bir kaynak.

Ben de öyle yapıyorum bir süredir ve programlarından birinde İstanbul Caz Festivali öncesinde festivalin organizatörlerinden birini de davet etmiş ve festivale yönelik bir program yapmıştı. (notlarımı almıştım ama şimdi neredeler bilmiyorum, epey de geçti) Bu program sırasında Cecile isminden bahsetmişlerdi ve “I didn’t know what time it was” adlı parçasını çalmışlardı. Epeydir yeni sanatçılarla ilglenmeyen ben için de müthiş bir keşif olmuştu bu. Hemen albümü temin edip dinlemeye başladım ve bayıldım albüme.

     Cecile McLorin Salvant 20’li yaşlarda ve çok renkli bir sesi olan muhtemeşem bir caz vokali. Şarkılarında neyi istiyorsa hissettirebilen güçlü bir sesi var. Bunun yanında şarkıları da çok güzel ve cesur. “Tutacak” şarkılar yapmanın kaygısını yaşamadığı aşikar. Konserinde de öğrendiğim kadarıyla şarkıların çoğu bir şekilde cover ve bu şarkılar eski zaman sessiz filmlerden, gene eski zamanların afro-american sanatçıların dönemin sefaletini, acılarını anlatan şarkılardan seçilmiş. 1920’li yılların filmlerinin müziklerini yeniden yapmak bu kadar genç ve fantaziye kaçarak kariyerini tehlikeye atan bir sanatçı için bence övgüye değer. Şarkı için bakınız: Nobody.

Konserindeki sempatik tavırları, daima gülümseyen yüzü ve kocaman ağzıyla da dikkatimi bir an olsun ondan ayırmama izin vermedi. Açıkçası birini nasıl daha fazla övebilirim bilmiyorum. Her şarkıda içten gelen, samimi bir ses bulabileceğiniz bu ziyadesiyle renkli albümde bir de fransızca şarkı dinleyeceksiniz. Güzel dahi olsa bir albümü sık aralıklarla dinlemeyi sevmeyen biriyim ve/fakat bu albümü kendini ziyadesiyle dinletiyor.

Müzikle kalın efendim.

Reklamlar