incesaz-2014-Gecsin-Gunler-300x300-1
   Aslında epeydir yazıp yayınlamak için bekliyodum bu albümü. Öncesinde güzelce defalarca dinlemek istedim. İş güçten vakit buldukça, hatta çalışırken bir çok defa dinleme fırsatı buldum. Yazma kısmına gelince de soma felaketi gerçekleşti. Tüm yaşam enerjimizi, sabrımızı alan bu elim olayın ardından yaşananlar ise daha dayanılmazdı. Ülkecek bir cinnet hali geçirirken de bunlara vakit ayırmayı bırak ilgi göstermek bile istemiyordu canım. Akıl sağlımı korumak için biraz zorlamaya karar verip oturdum buraya.

     Efendim, İncesaz‘ın 8. albümü, Geçsin Günler ile birlikteyiz bu yazıda. Kadrolarını tamamen bilmesem de genellikle Dilek Türkan ile çalıştıklarını, elif adlı albümü de Cengiz Özkan ile yaptıklarını biliyordum. Arada bir albüm daha çıktı sanırım ama takip etmedim onu. Bu albüm ise 2013 sonunda yayınlandı, 2014 Ocak ayında ise itunes’ta yayınlandı. Buradan yıl boyunca her şeyi %50 indirimle alabileceğinizi tekrar hatırlatayım. 4-5 liraya geliyor yani albümler. Neyse, albümü alıp dinlemeye başladım.
     Bu albümde solistimiz Ezgi Köker olmuş. Dilek Türkan’ın sesine çok benzediğinden ilk başta solist değiştiğini dahi fark etmemiştim. Sonra Ezgi Hanım’ı biraz araştırdım. Kendisinin bir de solo albümü mevcutmuş. Çok şeker, çok hoş bir kadın ve sanırım TSM’den devam edecek böyle. Bu albüme de renk katmış ve İncesaz’ın bilinen ve/fakat asla bezdirmeyen tadını vermeye devam etmiş.
    Albüm hakkında düşündüklerimi aslında bir önceki cümlede (paragrafın son cümlesi) söylemiş bulundum. Daha çok İncesaz, aynı İncesaz. Açılış parçası çok güzel. Eski bir dostu kucaklarmış gibi bir his veriyor. Benim şarkı sözlerine dikkat etmeme ve ezberleyememe gibi bir huyum var. Tek bir tane şarkıyı dahi baştan sona söyleyemem mesela. Hatta bundan epey kaçınıyorum. Olur da şarkıya çok aşina olursam dinlemeyi kesiyorum ve unutuncaya kadar dönmüyorum o şarkılara. Biraz safça diye düşünebilirsiniz ama şarkıları her dinleyişimde yeni dinlemiş gibi hissetme fikrini seviyorum. Bazen de tutuyor. Fakat bu gene de hiçbir söze dikkat etmediğim anlamına gelmiyor.
      ”Aşk sarma tütün gibidir. Bırakmak yürek ister.” (derya -2. şarkı)
    Tütün sarmaya başladığım son iki ayımda böyle bir şarkı yapmış olmaları tatlı bir tesadüf olmasının yanında tütüne olan sevgimi de artırmıştır. Tabii aşk ve yürek kısmı da tatlı.
    ”Kalbimi yangın yeri ediyor, var mı haberi, karagözlü bahriyelim.” (sonra da dudak falan gidiyor)
     Bu şarkının da ben de hususi bir yer var. Hani Ezgi Hanım’ın beni tanımadığını bilmesem bana yapmış (yazmış) albümü diyeceğim.
     Gene çok yazdım, boş yazdım sanırım. Albüm güzel bir İncesaz albümü. Bekleneni fazlasıyla karşılıyor. Elif albümü gibi çizginin dışına çıkmamış olması da beni sevindirdi açıkçası. Bir tane daha böyle ”değişik” bir albüm çıksın istemiyordum. Ezgi Köker sağolsun, her şey çok güzel olmuş. Dinleyin muhakkak.
      Müzikle kalın efendim.

Reklamlar